Choose your country
World
Belgique
Polska
Dostawa zamówień złożonych 5-15 kwietnia może ulec wydłużeniu.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zbuduj relację za pomocą zmysłów

2022-06-22
Zbuduj relację za pomocą zmysłów

Każdego dnia człowiek doświadcza świata za pomocą zmysłów. Wszystkie bodźce, które do nas docierają, są odbierane przez konkretne receptory i narządy (np. wzrok). Przetworzone przez nasze neurony, finalnie wywołują konkretne odczucia i emocje, tworzą obrazy oraz myśli. W  ten sposób rodzi się indywidualny dla każdego świat. Znajomość swojego ciała, wiedza na temat tego, które zmysły dominują i w jaki sposób wpływają pozytywnie lub negatywnie na odczuwanie, mogą wspomóc i urozmaicić bliskie relacje.

 

ZMYSŁY I ICH MAGICZNE MOŻLIWOŚCI 

Z wiekiem człowiek poznaje siebie coraz lepiej, a mimo to często stawia sobie bariery i ograniczenia. Strach przed odkrywaniem nowych przyjemności może doprowadzić do rutyny w związku. Wygodna, bezpieczna strefa komfortu oczywiście ma swoje ogromne zalety. Jednak w kontekście relacji intymnej, często powoduje stagnację. Nie ma w tym niczego złego. Przecież nie każdy potrzebuje skupiać się na nowych doznaniach. Jeżeli jednak w głębi duszy pojawia się mała ekscytacja na myśl o przygodzie, warto dać jej upust. Poznawanie swojego ciała i zmysłów może okazać się tym, czego para wspólnie poszukiwała od dłuższego czasu. A przecież wszystko znajduje się w zasięgu wzroku, ręki, ucha, języka czy nosa…   

SMAK 

Afrodyzjaki! Kto nie słyszał o magicznych właściwościach truskawek w czekoladzie lub wywaru z lubczyka? Ludowe zabobony wcale nie wyszły z użytku i mogą być inspirującym elementem wspólnego wieczoru (np. truskawkowy deser, krewetki w winie, ananasowy dressing).  

Aby zaprzyjaźnić się ze swoim zmysłem smaku, można wykorzystać pomysł firm eventowych polegający na degustacji z zamkniętymi oczami. Taką zabawę łatwo przeprowadzić w domowym zaciszu. To ciekawy sposób na spędzenie nietypowego wieczoru. Wyłączenie jednego ze zmysłów skutkuje bowiem wyostrzeniem innego. W tym przypadku bardzo praktyczne w relacji intymnej mogą okazać się smakowe lubrykanty. Użytkowane podczas zbliżenia oralnego, pomagają uniknąć uczucia dyskomfortu. Smak jest silnie związany ze zmysłem węchu (ograniczenie intensywności powonienia powoduje osłabienie smaku), dlatego próbując aktywności zmysłowej podczas bliższego kontaktu, warto zadbać o obydwa zmysły jednocześnie. 

WĘCH 

Bardzo wrażliwy i osobisty zmysł. Zapach, który dla jednej osoby jest intrygujący, u drugiej potrafi wywoływać uczucie odrazy. Przykra woń może całkowicie zdyskwalifikować przyjemne odczucia, a piękny zapach zrelaksować i odprężyć. W poznaniu preferencji zapachowych przydatna jest aromaterapia. Oferuje ona szeroką listę zapachów, wywołujących pozytywne emocje. Aromaterapię łatwo jest zastosować w domu, na przykład poprzez dodanie kilku kropel olejku eterycznego do kąpieli. Wspólne minuty w wannie mogą pomóc się zrelaksować i pobudzić libido. Jeżeli osoba w relacji odczuwa stres, napięcie lub podenerwowanie związane z bliskością, to taka forma relaksu będzie dla niej niezwykle przyjemnym odczuciem. Praktykując przyjacielski, domowy masaż, aromaterapia wyczuli receptory i wzmocni doznania.  

WZROK 

Zmysł o wyjątkowej sile! Przez narząd wzroku odbieramy najwięcej bodźców i informacji (aż 80%). Nic więc dziwnego, że często to właśnie obraz wywołuje największe podniecenie i ekscytację. Dzięki przyglądaniu się swojemu ciału, możemy zbudować bardzo silną więź i akceptację z samym sobą. Wzrok to jedyny zmysł, który umożliwia obserwowanie naocznych mikrozmian związanych z wiekiem, stresem, różnymi etapami w życiu czy ciążą. Zarówno w odniesieniu do siebie, jak i ukochanej osoby. Szczera komunikacja związana z wizerunkiem może pozytywnie wpłynąć na otwartość w relacji. Dotyczy to także lepszego zrozumienia preferencji seksualnych, ściśle związanych z narządem wzroku (bielizna, buty, kostiumy). Upodobania wzrokowe często determinują odpowiedź na pytanie: „Pieszczoty przy zapalonym czy zgaszonym świetle?”. 

DOTYK 

Zmysł dotyku często określa się jako prosty, ponieważ jasno komunikuje intencję – uścisk na powitanie, poklepanie po ramieniu, trzymanie się za ręce. W konsekwencji może to spowodować bagatelizowanie jego możliwości. A dotyk to paradoksalnie jeden z najtrudniejszych zmysłów do odkrycia. Wszystko bowiem zależy od sposobu dotykania oraz intencji. Zdarza się, że po dwudziestu latach związku partnerzy wciąż nie do końca wiedzą, gdzie i jak się wzajemnie dotknąć, aby zapewnić sobie przyjemność.  

Warto zwrócić uwagę na pięć rodzajów dotyku: uzdrawiający, przyjacielski, zmysłowy, erotyczny i seksualny. Trzy ostatnie następują po sobie, a różnica między nimi jest bardzo subtelna. Dotyk zmysłowy definiuje się jako ten, który sprawia przyjemność oraz jest wstępem do dwóch kolejnych. Dotyk erotyczny, nazywamy w uproszczeniu grą wstępną (pocałunki, pieszczoty), najczęściej doprowadza do kontaktu seksualnego, czyli ostatniego typu dotyku. Dlaczego wyróżnia się rodzaje dotyku? Ponieważ rozebranie zmysłu dotyku na części pierwsze pozwoli przyjrzeć się poszczególnym jego rodzajom i zastanowić, co komu sprawia największą przyjemność.  

Ćwiczenie: jedna osoba zamyka oczy, a druga dotyka różne miejsca na jej ciele. Dotykana osoba głośno komunikuje, które muśnięcie sprawiło jej największą przyjemność. Potem następuje zmiana. Kontakt wcale nie musi być seksualny. Ćwiczenie warto zakończyć klasycznym, relaksującym masażem. Wówczas przyjemne doznania dotyku mogą zostać lepiej zapamiętane.

SŁUCH 

Jest to zmysł niezbędny do rozpoznawania i interpretowania komunikatów. Nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy, szczególnie na temat potrzeb, obaw czy lęków związanych z relacją.  Słowami można wyrazić sprzeciw lub ustalić granice. Słuch pełni także funkcję odbiorcy komunikatu werbalnego, w tym komplementu, krytyki, wyznania miłości. Informacje przekazywane ustnie silnie wpływają na emocje i samopoczucie, dlatego uważność na treść i intencje jest bardzo istotna. Wielokrotnie, nawet w relacjach z długim stażem, dochodzi do nieporozumień, a w konsekwencji do kłótni. Powodem często bywa błędnie zinterpretowany, ale również niewłaściwie wypowiedziany komunikat.  

Możliwości narządu słuchu można wykorzystać podczas zbliżenia. Zmysł ten pobudza podniecenie, poprzez odbierane dźwięki, takie jak na przykład oddech, czułe słówka, ton głosu. Oczywiście nie każdy tego potrzebuje. Dla eksploratorów ciszy prawdopodobnie większe znaczenie będą mieć inne doznania.  

ZMYSŁOWA PRZYJEMNOŚĆ 

Każdy człowiek posiada w różnym stopniu rozwinięte zmysły, dlatego często kategoryzuje się ludzi, mówiąc o wzrokowcach czy słuchowcach. Znajomość swoich zmysłowych umiejętności może pomóc w relacji z drugim człowiekiem. Akceptacja różnych upodobań uczy wzajemnego poznawania doznań i widzenia świata oczami ukochanej osoby. Doświadczanie poprzez zmysły może być nową przygodą w relacji oraz odkrywaniem ukrytych w ciele pragnień. Najważniejsza są uważność i zaufanie do partnera, a przede wszystkim – do samego siebie.  

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel